PP 11 Home / Leadership / Mission | Partners | History | Contact Us
Connect with
Pacific Partnership
Facebook Twitter Flickr Pacific Partnership Blog YouTube
Regional Map
News
Points of Contact

Captain Jesse A. Wilson Jr.
United States Navy
Mission Commander

Captain Jesse Wilson was born in Norfolk, Va, and was raised in California, Md. The son of a retired Master Chief, he received a Bachelor of Science Degree in Mathematics from the United States Naval Academy in May 1986.

During his initial sea tour aboard USS REASONER (FF 1063), he served as the Main Propulsion Assistant and Combat Information Center Officer from January 1987 to August 1989. As a Department Head, he served as Engineer Officer aboard USS ANTRIM (FFG 20) from June 1992 to November 1993. As a second department head tour, he served as Space Examiner in the gas turbine branch of CINCLANTFLTís Propulsion Examining Board from November 1993 to November 1995. During his follow-on sea tour, he served as the Executive Officer aboard USS FITZGERALD (DDG 62) from April 1999 to July 2000. CAPT Wilsonís first command was serving as the sixth Commanding Officer of USS HIGGINS (DDG-76) from November 2004 to November 2006, where he led HIGGINS during a six-month Western Pacific deployment with the USS NIMITZ Carrier Strike Group as part of OPERATIONS IRAQI FREEDOM and ENDURING FREEDOM. Most recently he served as Sea Combat Commander for the USS NIMITZ Carrier Strike Group during the 2009-2010 Western Pacific deployment. In December 2010, he assumed command of Destroyer Squadron 23. He is also currently the Mission Commander for Pacific Partnership 2011, COMPACFLTís annual humanitarian and civil assistance mission to Southeast Asia and Oceania.

Ashore, Capt. Wilson was assigned to the U.S. Naval Academy from December 1995 to November 1998 where he served as the Twenty-Seventh Company Officer. From June 2001 to June 2004, he served at the Pentagon on the Joint Staff, J8-Force Structure, Resources, and Assessments Division as a joint warfighting analyst. During his most recent tour at the Pentagon, he was assigned to the Campaign Analysis Branch of OPNAV N81 Assessment Division before transferring to serve two Chiefs of Naval Operations as the Deputy Executive Assistant.

Capt. Wilson attended the U.S. Naval Postgraduate School, Monterey, California, receiving a Masterís of Science Degree in Operations Research in 1991. He is also a graduate of the Naval War College, where he received a Masterís of Arts Degree in National Security and Strategic Studies in June 2001. Additionally, in 2007-2008 he was a Massachusetts Institute of Technology Seminar XXI Fellow and is a graduate of the Navy Corporate Business Course at UVA-Darden. His personal awards include the Legion of Merit, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal, Navy-Marine Corps Commendation Medal with four gold Stars, Joint Service Achievement Medal, and the Navy Achievement Medal with one gold star.