Participating Forces

Australia

HMAS Success (OR 304)
1 Submarine
AP-3C Orion
Learjet 35
MRH-90 Taipan
Diving Detachment
Explosive Ordnance Disposal Unit
Land forces

Brunei

KDB Darulaman (OPV 08)
KDB Darussalam (OPV 06)

Canada

HMCS Calgary (FFH 335)
1 Submarine
CC-130T Hercules
CC-150T Polaris
CF-18 Hornet
CP-140 Aurora
Diving Detachments
Explosive Ordnance Disposal Unit
Land Forces

Chile

CNS Blanco Encalada (FF 15)
SH-32 Cougar

Colombia

ARC Almirante Padilla (FM-51)
AS555 (Fennec 2)

France

FS Prairial (F 731)
Alouette (Light Utility Helicopter)

India

INS Sahyadri (F 49)
Alouette (Light Utility Helicopter)

Indonesia

KRI Banda Aceh (LPD 593)
Land Forces

Japan

JS Kirishima (DDG 174)
JS Ise (DDH 182)
P-3C Orion
SH-60K Seahawk
Diving Detachment
Land Forces

Malaysia

Infantry Platoon

Mexico

ARM Revolution (P 164)
AS565 Panther
Land Forces

Netherlands

Component Staff Personnel

New Zealand

HMNZS Canterbury (L 421)
P-3K2 Orion
SH-2 Sea Sprite
Mine Counter Measure Detachment
Land Forces
Operational Dive Team

Norway

HNoMS Fridtjof Nansen (F 310)

People's Republic of China

PLA(N) Haikou (DD 171)
PLA(N) Yueyang (FF 575)
PLA(N) Qiandaohu (AO 886)
PLA(N) Peace Ark (T-AH 866)
Z-8 Changhe
Z-9 Harbin
Dive Unit

Peru

Component Staff Personnel

Republic of Korea

ROKS Seoae Ryu Seong-ryong (DDG 993)
ROKS Wang Geon (DDH 978)
1 Submarine
P-3C Orion
Super Lynx Mk.99
Explosive Ordnance Disposal Unit
Land Forces

Republic of the Philippines

Component Staff Personnel

Singapore

RSS Intrepid (F 69)
S-70B Seahawk

Tonga

Infantry Platoon

United Kingdom

Component Staff Personnel

United States

USS Cape St. George (CG 71)
USS Chafee (DDG 90)
USS Chosin (CG 65)
USS Gary (FFG 51)
USS Independence (LCS 2)
USS Lake Champlain (CG 57)
USS Michael Murphy (DDG 112)
USS Peleliu (LHA 5)
USS Port Royal (CG 73)
USS Rodney M. Davis (FFG 60)
USS Ronald Reagan (CVN 76)
USS Rushmore (LSD 47)
USS Sampson (DDG 102)
USS Spruance (DDG 111)
USNS Henry J. Kaiser (T-AO 187)
USNS John Ericsson (T-AO 194)
USNS Mercy (T-AH 19)
USNS Navajo (T-ATF 169)
USNS Rainier (T-AOE 7)
USNS Salvor (T-ARS 52)
USCGC Waesche (WMSL 751)
3 Submarines
AH-1W Super Cobra
AH-64D Apache
B-52H Stratofortress
C-17 Globemaster III
C-2A Greyhound
CH-47F Chinook
CH-53 Sea Stallion
E-2C Hawkeye
E-3B/C Sentry
EA-6B Prowler
EP-3 ARIES
F/A-18C/D/E/F Hornet/Super Hornet
F/A-18G Growler
F-16 Fighting Falcon
F-15E Strike Eagle
F-22 Raptor
Hawker Hunters
HC-130 King
HH-60L/MH-60M Blackhawk
KC-135R Stratotanker
Learjet 35
MH-60R/S Seahawk
MH-53D/E Super Stallion
MQ-9 Predator
OH-58D Kiowa
P-8A Poseidon
P-3C Orion
UH-1Y Venom
UH-60 Blackhawk
Explosive Ordnance Mobile Units
Mobile Dive Salvage Units
Command, ground and logistic combat elements

Southern California Operation Area

Australia

Explosive Ordnance Disposal Platoon
Mine Counter Measure Dive Platoons
Autonomous Underwater Vehicle Detachment

Canada

HMCS Nanaimo (MM 702)
HMCS Whitehorse (MM 705)
Diving Element

Chile

Counter Mine Unit

Japan

Mine Counter Measure Dive Platoon

Netherlands

Diving Team

New Zealand

Mine Counter Measure Dive Platoon
Autonomous Underwater Vehicle Detachment

Peru

Diving Detachment

United Kingdom

Maritime Ordnance Disposal Unit

United States

USS Anchorage (LPD 23)
USS Champion (MCM 4)
USS Coronado (LCS 4)
USNS Montford Point (T-MLP 1)
USS Scout (MCM 8)
Mobile Dive Salvage Units
Explosive Ordnance Disposal Units
Mine Counter Measure Dive Units
Marine Mammal Systems

Observers

Bangladesh
Brazil
Denmark
Germany
Italy
Papua New Guinea

Last updated: June 30, 2014