An official website of the United States government
Here's how you know
A .mil website belongs to an official U.S. Department of Defense organization in the United States.
A lock (lock ) or https:// means you’ve safely connected to the .mil website. Share sensitive information only on official, secure websites.


Captain Paul Scott Tremblay

Capt. Paul Scott Tremblay is the U.S. Pacific Fleet chaplain.

Tremblay is a native of Sturbridge, Massachusetts. He enlisted in the Navy in June 1986. Upon completion of recruit training and deck seaman apprenticeship training at Great Lakes, Illinois, he was selected to participate in the Navy’s Stinger missile program. In November 1986, he was assigned to his first Stinger team embarked in USS Raleigh (LPD 1). He went on to serve aboard USS Inchon (LPH 12), USS LaSalle (AGF 3), USS Manitowoc (LST 1180) and USS Saginaw (LST 1188). Returning to the United States in February 1988, Tremblay attended ASM “A” school and was subsequently assigned to Naval Air Station Brunswick, Maine. He attained the rank of E-5 prior to completing his enlistment in June 1990. Tremblay subsequently served as a chaplain assistant in the California Army National Guard from June 1991 until May 1994. In December 1996, he enlisted with the Naval Reserve and served in the reserves until his commissioning as an ensign in the chaplain candidate program officer program in April 1999. He went on to complete the chaplain basic, basic officer leadership, and AMEX courses that summer.

In November 2000, Tremblay returned to active duty and was assigned as command chaplain for Carrier Air Wing 2. In May 2003, Chaplain Tremblay reported to Washington, D.C. to serve as the administrative aide to the chief of navy chaplains. In February 2006, he reported to 3rd Marine Regiment as the battalion chaplain for 3rd Battalion, 3rd Marines (3/3). He deployed with 3/3 to Al Anbar province, Iraq, from March through October 2006, and again from August 2007 through February 2008 in support of Operation Iraqi Freedom. Tremblay completed the one-year pastoral care residency program at Naval Medical Center Portsmouth in September 2009. He then served as the head of policy for the chaplain of the Marine Corps until May 2012 at which time he stood up the command chaplain billet for Marine and Family Programs Division in Quantico, Virginia before being assigned as the regimental chaplain for 3rd Marines in October 2012. From October 2013 through December 2015, Captain Tremblay served as the deputy force chaplain for U.S. Marine Corps Forces, Pacific, and from January 2016 through September 2018, he served as the command chaplain aboard USS Iwo Jima (LHD 7). Following his time aboard Iwo Jima, Tremblay served as the chaplain for 1st Marine Aircraft Wing on Okinawa, Japan until November 2019 and subsequently as the 3rd Marine expeditionary force chaplain on Okinawa until June 2022.

Tremblay holds a BA in theology with a minor in missions from Christian Life College in Stockton, California, a master of arts in Divinity from Regent University in Virginia Beach, Virgina, a master of arts in national security and strategic studies from the United States Naval War College in Newport, Rhode Island, and a master of arts in marriage and family therapy from Liberty University in Lynchburg, Virginia.

Tremblay’s personal awards include the Legion of Merit, Meritorious Service Medal (3), Navy and Marine Corps Commendation Medal (3), Navy and Marine Corps Achievement Medal, Army Achievement Medal, Combat Action Ribbon, Navy Good Conduct Medal, and the Army Good Conduct Medal.

Last Updated: 23 August 2022

Guidance-Card-Icon Dept-Exclusive-Card-Icon